top of page

Wellness finansowy a zdrowie psychiczne pracowników

Zapewnienie pomocy i edukacji, wraz ze środkami zapobiegawczymi, na rzecz wellbeingu finansowego pracowników powinno być najwyższym priorytetem dla firm. Oczywiście w praktyce bywa różnie bo temat jest nowy.


Czy wiecie, że problemy finansowe są największym zmartwieniem pracowników w Wielkiej Brytanii, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez eksperta ds. dobrostanu finansowego Neybera? Zresztą nie tylko badania z Wielkiej Brytanii prezentują te smutne statystyki. W Polsce sytuacja wcale nie prezentuje się lepiej!

ciekawe nowoczesne benefity pracownicze
wellness finansowy, najlepsze benefity dla firm


Dla wielu pracowników problemy finansowe mogą się dalej rozprzestrzeniać, wpływając na ich zdrowie psychiczne. Zły stan zdrowia psychicznego może często prowadzić do jeszcze większych problemów finansowych. Chociaż na pierwszy rzut oka, według badań Neybera, pracodawcy powinni starać się oferować więcej korzyści finansowych opartych na dobrostanie, pracodawcy powinni również być świadomi skutków efektu domina i ich wpływu na zdrowie psychiczne pracowników.


Jak wellbieng finansowy wpływaj na zdrowie psychiczne?

Najczęściej zgłaszanymi problemami finansowymi są zwiększony poziom stresu i brak snu. Warto również wziąć pod uwagę efekt domina, który mogą być przez nie spowodowane.

Są to najczęstsze problemy, na które muszą zwracać uwagę menedżerowie, a ich wczesne wykrycie może mieć kluczowe znaczenie dla pomocy pracownikom, jeśli chodzi o ich samopoczucie finansowe i zdrowie psychiczne. Im wcześniej te znaki zostaną zauważone, tym lepiej.


A teraz odwróćmy sytuację i zadajmy sobie pytanie jak zły stan zdrowia psychicznego może pogorszyć problemy finansowe?


Według badań większość pracowników twierdzi, że wydaje więcej, mając problemy ze zdrowiem psychicznym. Te problemy mogą również powodować, że ludzie odkładają zajęcie się długami i wierzytelnościami na póżniej. Wielu twierdzi również, że jest bardziej prawdopodobne, że pożyczą pieniądze, gdy mają do czynienia ze słabym zdrowiem psychicznym. Słabe samopoczucie finansowe może pogorszyć problemy ze zdrowiem psychicznym, a gorsze zdrowie psychiczne może przyczynić się do pogorszenia sytuacji finansowej. Menedżerowie i organizacje muszą być ostrożni i obserwować swoich pracowników.

Jak pomóc pracownikom poprawić ich sytuację finansową


1. Zacznijmy od prostych spraw: Przeprowadź szkolenia dla menedżerów i pomóż im wspierać pracowników. Jeśli pracownik potrzebuje pomocy w pracy, najczęściej zwraca się do swojego przełożonego. Posiadanie menedżera, który może wesprzeć ich zarówno w pracy, jak i w ich wellbeingu finansowym i psychicznym, może przynieść szereg korzyści.

Menedżerowie są również bardziej skłonni do wczesnego wykrywania potencjalnych problemów niż większość innych osób w firmie. Posiadanie takiego wsparcia dla pracowników może być kluczowe.

Jak możemy szkolić menedżerów, aby wspierali pracowników? Istnieje wiele wyspecjalizowanych organizacji zajmujących się zdrowiem psychicznym, które przyjdą do Twojego miejsca pracy i zapewnią szkolenia, od świadomości zdrowia psychicznego po zarządzanie zdrowiem psychicznym w pracy. Dostępne są również kursy online.2. Zapewnij program pomocy dla pracowników

Taki program powinien być obowiązkowy dla każdej firmy. Coraz więcej organizacji oferuje swoim pracownikom programy wraz ze wzrostem świadomości problemów ze zdrowiem psychicznym. Wiele osób zapomina, że program wellbeingu finansowego może być faktycznie wykorzystany do zwalczania problemów finansowych, a także szeregu problemów ze zdrowiem psychicznym.3. Upewnij się, że Twoi pracownicy czują się komfortowo rozmawiając pieniądzach.


Pracownicy powinni czuć się komfortowo, szukając pomocy w swoich zmartwieniach finansowych i problemach ze zdrowiem psychicznym. Im bardziej czują się komfortowo, tym bardziej prawdopodobne jest, że skorzystają z Twojego wsparcnia, zwrócą się o pomoc do swojego przełożonego lub poszukają wsparcia finansowego.

Aby zachęcić do tej kultury, spróbuj organizować warsztaty i edukować pracowników w zakresie unikania problemów finansowych lub tego, co robić, gdy znajdą się w tarapatach finansowych.

Poinformuj, że oferujesz szersze wsparcie programem wellbeingu finansowego , poinformuj pracowników, że dostępne jest wsparcie. Uczyń to częścią procesu wprowadzania nowych pracowników.4. Wykorzystaj swoje benefity pracownicze, aby zaoferować wsparcie finansowe

Pracodawcy mogą to zrobić, oferując alternatywne sposoby oszczędzania lub inwestowania poprzez poświęcenie wynagrodzenia lub zapewniając edukację finansową za pośrednictwem platformy świadczeń pracowniczych.

Poświęcenie wynagrodzenia stanowi dobrą alternatywę, jeśli chodzi o zarządzanie sytuacją finansową.