top of page

Tajniki proksemiki

Niewiele osób wie, czym jest proksemika i jakie jest jej zadanie.


Proksemika pozwala na badanie wzajemnych reakcji, jakie zachodzą między osobami albo między osobami a otoczeniem. Relacje przestrzenne oddziałują bowiem na relacje psychologiczne i komunikację interpersonalną.


Jak to ma się do biznesu?

Okazuje się, że duży wpływ na przebieg spotkania ma sposób usadzenia osób biorących w nim udział:


1️⃣ Okrągły stół, jak się pewnie domyślacie sprzyja szybkiej wymianie informacji oraz burzy mózgów. Przy takim stole nie ma miejsca na niedomówienia i sprzyja mu miła atmosfera wzajemnego porozumienia.


2️⃣ Sposób usadzenia "przyjacielsko w rogu" jest najlepszy, w momencie, kiedy chcemy dojść do kompromisu i ścisłej współpracy. Działa też dobrze, kiedy chcemy wywrzeć jakiś wpływ na rozmówcę lub przekonać go do swoich racji.


3️⃣ Usadzenie "po jego stronie" bardzo często wykorzystywane jest podczas negocjacji. W ten sposób pokazujemy zgodność z jedną ze stron stołu oraz 'większość', co za tym idzie 'słuszność w sprawie'.


4️⃣ "Oko w oko" tym usadzenia zachowujący duży dystans oraz wskazujący na pewnego rodzaju hierarchię między rozmówcami. Przeważnie nie buduje dobrych relacji, ani chęci współpracy, jest dość neutralny (uzależniony od kontekstu spotkania i rozmowy).


5️⃣ Najgorszym z możliwych sposobów to oczywiście brak zainteresowania oraz chęci do współpracy, na co wskazuje dystans między rozmówcami.


95 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie