top of page

Najlepszy coach. Jak go znaleźć?

Jak znaleźć dobrego coacha? Mam nadzieję, że ten artykuł będzie dla ciebie dobrym przewodnikiem w znalezieniu najlepszego coacha biznesu lub rozwoju osobistego.Zastanawiasz się jak znaleźć najlepszego coacha? Tutaj daję ci podpowiedzi!
najlepszy coach dla ciebie Maria Kruczek


Kim jest coach?

Istnieje wiele różnych typów coachów , od coachów rozwoju, przez biznes, po produktywność, kondycję, przywództwo i wiele innych.


„Możliwości są nieskończone, ale niezależnie od niszy celem coachingu jest pomoc, wsparcie i doradztwo – dzielenie się spostrzeżeniami, strategiami i taktykami, które pozwalają klientom rozwijać pewność siebie, rozwijać się i osiągać pożądane rezultaty” –


Coach to ktoś, kto widzi Ciebie i Twój biznes z zewnątrz.


„Mamy bardzo odosobniony pogląd na nasz świat – coach jest w stanie przyjąć bardziej obiektywny ogląd na to, gdzie możemy się doskonalić i rozwijać”.


Głównym celem coachingu jest pomaganie komuś w pracy nad osiągnięciem określonego celu. Zwykle Twój trener będzie z Tobą współpracował, aby odkryć wszelkie blokady mentalne lub samoograniczające cię przekonania, które mogą cię powstrzymywać, pomóc ci stworzyć strategię, która będzie do ciebie pasować i sprawić, że będziesz odpowiedzialny za podejmowanie działań.


Uwaga: coaching nie polega na mówieniu Ci, co masz robić lub kim być; jest to raczej wyciągnięta pomocna dłoń, która wyposaża Cię w odpowiednie narzędzia do opracowywania rozwiązań opartych na tym, kim jesteś i co uważasz za prawdziwe.
Jaka jest różnica między coachingiem a terapią?

Dobre pytanie, ponieważ te dwie rzeczy są często mylone. Krótko mówiąc, coaching patrzy w przyszłość, podczas gdy terapia –w przeszłość.


Na czym więc polega coaching?

Jak powyżej, zależy to od coacha i tego, co zamierzasz osiągnąć, ale większość form coachingu będzie obejmować wyznaczanie celów, pracę nad rozwojem umiejętności i identyfikowanie luk w swoich kompetencjach.

Kluczową rzeczą w coachingu jest to, że nie jest to usługa uniwersalna; jest to zaprojektowanie indywidualnych wskazówek na ścieżce, którą dana osoba chce iść, albo zachęta i wsparcie po drodze oraz umożliwienie osiągnięcia wyników.
Czy nie wszyscy coachowie mają kwalifikacje?

Krótka odpowiedź: niestety nie. Wciąż istnieje wiele instytucji, które rzekomo oferują kursy coachingowe, ale to samo w sobie może być trochę polem minowym bo jakość ich usług jest mierna. Istnieją kursy i dostawcy, którzy oferują szkolenia »kwalifikacyjne« weekendowe. To naprawdę za mało, żeby nazywać się coachem! Najlepsze kursy to zazwyczaj te, które wymagają co najmniej sześciu miesięcy nauki i znacznej liczby godzin spędzonych na coachingu, na przykład od 100 do 500 godzin. Poza tym uważam, że kluczowe w coachingu jest doświadczenie coacha. Po prostu praktyka coachingowa jest bardzo ważna, bo po prostu najlepszy coach wie co się sprawdza a co nie działa.


Poza tym zawód coacha nie jest prawnie uregulowany. Coachowie zdrowia, sektor coachingu biznesowego i life coachingu są obecnie nieuregulowane bez organu nadzorującego , czyli każdy może nazywać siebie trenerem bez żadnego przeszkolenia ani doświadczenia. Chociaż większość nie zamierza oszukiwać, branża jest otwarta na nadużycia, choćby dla celów zarobkowych.


Jeśli więc szukasz najlepszego coacha biznesu lub rozwoju osobistego, dowiedz się komu już pomógł i ile ma lat doświadczenia. Zawsze też możesz umówić się z takim specjalistą na rozmowę, żeby się poznać i po prostu po takim spotkaniu zadecydować, czy między wami jest ta "energia" (zdarza się, że jej nie ma, i to jest OK!, uważam, że dobry coach przekieruje cię też do kogoś, kto może ci realnie pomóc, jeśli czuje, że nie jest dla ciebie odpowiedni).