top of page

Jak wygląda praca z mentorem biznesowym
Statystyki na temat skuteczności korzystania z zewnętrznych usług konsultingowych nie kłamią. Współpraca z mentorami biznesowymi przynosi rewelacyjne efekty dla biznesu. W Polsce do tego trendu jeszcze trzeba przekonywać, natomiast na zachodzie większość biznesów chcących się stabilnie rozwijać ma opiekuna, który potrafi dobrze doradzić. Podczas gdy w Polsce jeszcze jest to wyjątkowa usługa, za zachodnią granicą, raczej reguła.


Dlaczego?


Jakie niezwykłe umiejętności lub branżową wiedzę posiada konsultant biznesowy? Tutaj pewnie cię zaskoczę- nie posiada często żadnej wiedzy branżowej (ja dla przykładu prowadzę duże projekty w firmie budowlanej, IT, marketingowej i produkcji inie jestem specjalistą w żadnej z tych branż). I właśnie nie o wiedzę specjalistyczną tutaj chodzi. Konsultant biznesowy jest taki skuteczny w organizacji biznesu ponieważ:

posiada wiedzę biznesową bardzo często jest po kursie MBA (master of business administration)- mi ten kurs bardzo wiele dał często jest inwestorem lub biznesmenem , ma doświadczenie w zarządzaniu (jakością, procesami, zmianą)- ja akurat zdobyłam tą wiedzę na osobnych szkoleniach WAŻNE- jest osobą trzecią, nie związaną z firmą, dlatego ma bardzo duży wpływ często działa projektowo przez co „osiąga” czyli jest skuteczny a o to przecież chodzi zazwyczaj jest agile i dopasowuje się do dynamiki rynku bardzo szybko, dużo szybciej niż właściciele czy managerowie, którzy mocno tkwią w swojej branży konsultant lub mentor biznesowy potrafią wcielić się w rolę klienta dużo łatwiej niż właściciele i mają otwarte umysły mimo tajemnicy zawodowej, jaka obowiązuje konsultantów, mogą inspirować się skutecznymi rozwiązaniami, które widzieli w innych firmach i branżach. Obserwują i testują technologie i mechanizmy (mają bardzo bogate portfolio narzędziowe).

Jak pracuje się z mentorem?


Nie wiem jak pracują inni, ale moje sposoby wypracowywane dzięki moim klientom prowadzą do jak największej skuteczności w miarę możliwości najkrótszym czasie. Najkrótszy czas oznacza niekiedy 2-3 miesiące, czasami 1,5 roku- to zależy od wielkości biznesu, ilości zatrudnionych osób oraz złożoności zmian. Właściciele firm raczej zdają sobie sprawę, że projekty mentoringowe są długotrwałe, a forsowanie zmian zbyt szybko może skończyć się źle (bunt na pokładzie, niezadowolenie klientów, destabilizacja finansowa).

Jak wygląda spotkanie ze mną?


Przed pierwszym spotkaniem będziesz poproszony o uzupełnienie briefa, żebyśmy mogli poznać się trochę lepiej. Nie lubię tracić czasu klienta na pytania niepotrzebne. Brief pozwala mi się przygotować, ułatwia research w internecie oraz pozwala dobrać odpowiednie narzędzia na pierwsze spotkanie.

Nasze pierwsze spotkanie osobiste trwa ok 2 godzin i jest wspólną pracą na matrycach biznesowych (wybieranych wcześniej), oraz na wnikliwej rozmowie. Już podczas niej, wspólnie z CEO lub managerami dochodzimy do pewnych wniosków, ale dopiero pełne uzupełnienie matryc pokazuje obszary krytyczne, nad którymi powinno się szybko zacząć pracować. Matryca pokaże nam też mocne strony i obszary, które za ok 6-12 miesięcy mogą stać się problematyczne. Będziemy w stanie ocenić jak obszary krytyczne wpłyną na dalsze losy firmy. Będę w stanie określić nadejście „kłopotów biznesowych” z dokładnością do kilku miesięcy.

Po spotkaniu pozostaję w kontakcie z klientem i zabieram się do tworzenia terminarza projektowego, który ma na celu implementację zmian. Terminarz boedzoe ułożony chronologicznie od obszarów najważniejszych do mniej istotnych. W związku z zasadą agile, musimy brać pod uwagę zmiany w terminarzu. Gdy uznam, że jakieś działanie okazuje się pilniejsze, skonsultujemy zmianę, oszacujemy ryzyko i zaczniemy realizować.

Klienci często zadają mi pytanie czy płacąc moją fakturę co miesiąc, rzeczy będą zrobione? To pytanie kojarzy mi się trochę z wizytą osoby otyłej u dietetyka. Po samej wizycie nie schudniesz, choć dostaniesz wszystkie wytyczne jak osiągnąć sukces. Podobnie jest w branży konsultingowej. Zadania wciąż będą wykonywane przez pracownikow firmy a konsultant będzie monitorować efekty, doradzać właścicielom i managerom, kontrolować niektóre procesy. Wynagrodzenie konsultanta jest za jego wiedzę i doświadczenie a nie za dodatkowe ręce do pracy. To bardzo ważne w naszej pracy, żeby klient miał tego świadomość i później nie był zawiedziony.

Projekty prowadzone przeze mnie trwają minimum 8 miesięcy. To jest najkrótszy czas, w którym można wdrożyć trwale zmiany, nauczyć managerów zarządzać sprawniej, wprowadzić nową politykę firmy itp. Ten czas mija bardzo szybko a pierwsze efekty są widoczne już po 2-3 miesiącach, ponieważ pracę zaczyna się zawsze od obszarów krytycznych (często dotyczących finansów firmy, a efekty poprawy finansów widać już po kwartale).

Serdecznie zachęcam do spróbowania takiej formy współpracy. Jeśli myślisz o przyszłości swojego biznesu, korzystaj z pomocy biznesowej.Maria Kruczek,