top of page

Czy wiesz że pracownicy zestresowani swoimi finansami mogą nadwyrężyć wyniki firmy?

Według Personal Finance Employee Education Foundation, w zależności od miejsca pracy, od 30 do 80% pracowników marnuje czas na zajmowanie się osobistymi sprawami finansowymi. Przekłada się to na utratę produktywności od 12 do 20 godzin miesięcznie. Licząc prosto, można założyć, że przeciętny pracownik spędza 16 godzin miesięcznie, czyli 10 procent 40-godzinnego tygodnia pracy, na kwestie niezwiązane z pracą tylko po to, żeby rozwikłać swoje problemy finansowe.Biorąc pod uwagę średnią roczną pensję danej osoby wynoszącą 30 000 USD x 10-procentową utratę wydajności, szacowany koszt dla pracodawcy zatrudniającego 150 pracowników wynosi 450 000 USD rocznie. Eksperci są zgodni, że koszty zatrudniania pracowników z presją finansową są oszałamiające i obejmują m.in. nieobecności i spóźnienia, straty w zapasach firmowych, zmniejszoną tolerancję na stres i zwiększone problemy z używaniem alkoholu lub innych uzależniających środków.Większość pracowników widzi jedno wyjście z problemów finansowych: zarabianie większej ilości pieniędzy. Z kolei bardzo często, gdy jestem proszona o przygotowanie warsztatów na temat wellbeingu finansowego, firmy proszą mnie: tylko niech Pani nie mówi o podwyżkach!

Pracownicy z kolei sądzą, że gdy będą zarabiać więcej, będą bardziej zadowoleni z pracy, HRy myślą, że zwiększą retencję (nie prawda!) , że polepszą się relacje między pracownikiem a pracodawcą i że morale wzrośnie.Niestety, w obecnej sytuacji gospodarczej niewiele firm może sobie pozwolić na zwiększenie wynagrodzeń. Alternatywą jest oferowanie wellnessu finansowego jako benefitu pracowniczego pomagającego pracownikom uzyskać więcej z ich pensji i, w efekcie, dając im podwyżki bez zwiększania pensji.Pracownicy potrzebują i chcą korzystać z tych pozapłacowych benefitów>

Ankiety pokazują, że:


  • 41 procent dorosłych Amerykanów, czyli ponad 92 miliony ludzi mieszkających w Ameryce, przyznało sobie ocenę 2,3 lub 4 za swoją wiedzę na temat finansów osobistych;

  • 80 procent dorosłych zgadza się, że skorzystałoby z porad i odpowiedzi na codzienne pytania finansowe od profesjonalisty;

  • tylko 4% podało miejsce pracy jako źródło, z którego zdobywali wiedzę na temat finansów osobistych, o jedną trzecią mniej niż rok temu.

  • Oferowane jako dobrowolne świadczenia firmowe programy wellness wysyłają pracownikom jasną wiadomość, informując ich, że ich firma dba o nich i jest gotowa wyciągnąć pomocną dłoń.
Typowy finansowy program wellness może obejmować:


Wyznaczanie celów: Niezależnie od tego, czy oszczędzasz na edukację dziecka, odkładasz na bezpieczną emeryturę, kupujesz dom czy kasujesz dług, wyznaczanie celów jest ważnym pierwszym krokiem do zrozumienia finansów osobistych. Praca na rzecz celu zapewnia również pozytywne wzmocnienie nagród wynikających z własnej pracy.


Budżetowanie: Wolę używać terminu „planowanie wydatków”, który dotyczy decydowania, jak i kiedy wydać pieniądze, aby uzyskać jak największe korzyści. Seminaria edukacyjne oferujące proste i bardzo skuteczne wskazówki dotyczące oszczędzania pieniędzy, takie jak oszczędzanie w sklepie spożywczym, mogą pomóc pracownikom znaleźć „dodatkowe” pieniądze na swoich wypłatach.


Edukacja kredytowa: dzięki nowym przepisom dotyczącym kart kredytowych konsumenci otrzymują informacje ze wszystkich stron i mogą czerpać korzyści z uczenia się, na co zwracać uwagę przy ubieganiu się o kredyt, jak poprawić ocenę kredytową, jak mądrze korzystać z kredytu i jak uzyskać do niego dostęp, a jeśli niezbędne, poprawne raporty kredytowe.


Unikanie kradzieży tożsamości: Policja ostatnio bardzo często ostrzega, że ​​osoby, których tożsamość została skradziona, mogą stracić olbrzymie pieniądze, gdy ktoś weźmie pożyczkę w ich imieniu. Radzenie sobie z gniewem, frustracją i niekończącą się papierkową robotą może pochłonąć czyjąś pracę i życie prywatne.Nauka o pożyczkach studenckich: młodzi pracownicy dopiero rozpoczynający karierę zwykle zarabiają mnie. Według danych opublikowanych przez Departament Edukacji Stanów Zjednoczonych we wrześniu 2009 r., krajowa kohorta niespłacalności kredytów studenckich na rok finansowy 2007, ostatni rok, dla którego dostępne są statystyki, wzrosła do 6,7 procent w porównaniu z poprzednim wskaźnikiem wynoszącym 5,2 procent.


Mądrzejsze zakupy: Od zaawansowanych technologicznie strategii, takich jak wyszukiwanie rabatów i zniżek przed dokonaniem zakupu online, po wycinanie kuponów z gazet, pracownicy mogą podjąć proste kroki, aby zaoszczędzić pieniądze na codziennych potrzebach, a także na luksusowych przedmiotach i wakacjach.


To bardzo ważne: materiały edukacyjne dotyczące finansów osobistych zaszczepiają zdrowe nawyki wydatkowe pracownikom w każdym wieku. Nie ma znaczenia jaką wiedzę już posiadasz na temat finansów. Na pewno poszerzenie jej da ci komfort i pozwoli spać spokojnie.

Poufne doradztwo kredytowe: Program powinien zapewniać dostęp do certyfikowanych doradców kredytowych, którzy zapewniają bezpłatne i poufne doradztwo kredytowe, w tym analizę dochodów, majątku i zadłużenia; przegląd celów finansowych; przegląd stresorów finansowych, takich jak hazard czy zakupoholizm. Ten temat zostawiam na inny artykuł.


Jeśli chcesz więcej ciekawych treści, odwiedź mój facebook:

https://www.facebook.com/Projekt-Mentor-prowadz%C4%99-zdrowy-biznes-665225007016302

wellness finansowy
benefity pracownicze