top of page

Co to jest wellness finansowy? Dlaczego ktoś twierdzi, że ten temat jest w ogóle ważny?Co to jest wellness finansowy? Dlaczego ktoś twierdzi, że ten temat jest w ogóle ważny?


Sama nazwa kojarzy się nieszczególnie dobrze. Czy tylko mi? Dopóki nie zaczęłam zgłębiać tematów związanych z wellnessem finansowym miałam mieszane uczucia. A ze względu na fakt, że w Polsce ten temat w zasadzie nie istnieje (ani w szkołach, ani w firmach, w domach raczej też kiepsko to wygląda), zaczęłam edukację w tym obszarze korzystając z zasobów z USA.

Czym nie jest wellness finansowy? Jakoś łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie czym nie jest, a nie czym jest:)

To nie jest tylko edukacja finansowa, nie jest to bycie wyedukowanym w zakresie finansów lub oszczędzania, emerytur, kredytów i pożyczek. To nie jest tylko umiejętność spisywania czy kontroli swoich wydatków. Nie musisz być doradcą finansowym, żeby ogarniać swój finansowy wellness!

Wyobraź sobie, że zrozumienie znaczenia pieniądza w naszym życiu (bo nie ukrywajmy, że pieniądz ma znaczenie: dla niektórych za duże, dla niektórych za małe) może dać tobie i twojej rodzinie poczucie spokoju, relaksu i zadowolenia. Wcale nie ma to związku z faktem ile zarabiasz! Wellness finansowy to nauka o tym jak mieć zdrowe podejście do pieniędzy. Jak żyć, żeby nagle nie okazało się, że gonisz za pieniędzmi i wynagradzasz sobie nimi swoją ciężką pracę. Wellness finansowy to komfort życia bez stresu, czy starczy ci pieniędzy „do ostatniego” . Jest to też edukacja w sferze posiadania- w końcu to posiadanie i uzależnienie od rzeczy generuje koszty.

Podczas edukacji z wellnessu finansowego osoby mogą dowiedzieć się jak zaplanować przyszłość, gdy planują powiększyć rodzinę. Jak rzadko mówi się o tym jakie dokładnie koszty generuje posiadanie dziecka!? Nawet teraz zastanów się nad tym, czy jesteś świadomy, że dziecko generuje koszty jeszcze zanim się urodzi, aż do minimum 18-go roku życia (bardzo często nawet do 25-go roku życia!).

Czy jesteś świadomy tego, że model młodej, polskiej rodziny jest taki, że „jakoś sobie poradzimy?”.

Czego efektem często jest powielanie schematów innych osób, np. mężczyzny pracującego za dwie osoby, ponieważ kobieta zajmuje się dzieckiem. Mężczyzny, który przestaje w kobiecie widzieć partnerkę, często jest sfrustrowany i przestaje się rozumieć z kobietą? Lub inny schemat: intensywnie pracujące pary, które próbują utrzymać dobry dla siebie poziom życia, przez co oboje są sfrustrowani, nie mają czasu dla dziecka, a jedyne, co mogą mu zaproponować to puszczenie bajki (są zbyt zmęczeni i zniechęceni, swoją złość i frustrację najczęściej przekierowują z dziecka na partnera). Tego typu i jeszcze kilka innych schematów ma miejsce, kiedy jako młodzi ludzie nie rozmawiamy o pieniądzach w sposób odpowiedni i nie planujemy jak nasza wspólna sfera finansowa powinna wyglądać.

Higiena finansowa ma wpływ nie tylko na szczęście rodziny!

Gdy nie potrafisz zarządzać pieniędzmi możesz odczuwać bardzo silny i przewlekły stres! Dla przypomnienia- przewlekły stres, nawet o umiarkowanym nasileniu powoduje nowotwory i choroby serca, prowadzi do szybszej śmierci.

Ludzie panicznie boją się utraty pracy, braku kontroli nad wydatkami. Obawiamy się też o emeryturę czy wsparcie ze strony państwa. Olbrzymi stres generują kredyty, pożyczki oraz dziedziczenie długów (słusznie, dlatego warto decyzje o kredytach, czy pożyczkach dobrze przemyśleć).

Jak sam widzisz, aspektów wellnessu finansowego jest bardzo dużo, choć sprowadzają się do jednego: dobrej edukacji, zrozumienia, rozmowy i zaplanowania. Warto rozmawiać o pieniądzach. Warto zrozumieć wellness finansowy i żyć szczęśliwym bez obaw o sferę finansową.


W najbliższym czasie na moim blogu znajdziesz dużo więcej informacji na ten temat. Dodatkowo zapraszam na www.projektmentor.pl po obszerny raport „Financial Wellness” (jest w zakładce oferta -> financial wellness).

Maria Kruczek

Projekt Mentor