top of page

5 pomysłów jak zacząć wellness finansowy w firmie

Okazuje się, że programy benefitowe w firmach mogą z łatwością obejmować też temat finansów.

W dodatku nie jest to takie trudne, tylko czasami nie mamy pomysłu jak się zabrać za ten delikatny temat. Właśnie dlatego stworzyłam listę 5 prostych kroków jakie musisz wykonać żeby samodzielnie wdrożyć taki firmowy benefit!

1. Odpowiedz „dlaczego” i bądź konkretny. Nie wystarczy sugerować, że finansowy program wellness jest „ważny” lub „moi pracownicy go potrzebują”. Musisz być w stanie dobrze zakomunikować wszystkim i pracownikom konkretne problemy, które próbujesz rozwiązać, zanim spróbujesz dowiedzieć się, jak może wyglądać Twój program. Te spostrzeżenia będą miały wpływ na sposób projektowania programu i wyniki, które próbujesz osiągnąć.


2. Słuchaj swoich pracowników. Jednym ze sposobów identyfikacji problemów, które próbujesz rozwiązać, jest zaangażowanie pracowników. Choć może to zabrzmieć szaleńczo (mówiąc ze zdrową dawką sarkazmu), świetnym pierwszym krokiem jest zapytanie pracowników o ich potrzeby, zainteresowania i cele. Dobrym sposobem, aby to osiągnąć, jest oferowanie – na początek – całościowej i merytorycznej oceny kondycji finansowej. Przez „istotne” rozumie się, że quiz dotyczący kondycji finansowej z 10 pytaniami nie jest wart Twojego czasu ani czasu Twoich pracowników. Słuchając swoich pracowników, unikasz zgadywania lub zakładania, że ​​wiesz, czego „oni” chcą. Takie podejście pomaga również uniknąć wdrożenia jednego uniwersalnego rozwiązania.


3.Zacznij od końca. Chociaż powinieneś mieć konkretne powody, „dlaczego” chcesz oferować program finansowego wellbeingu w pracy, musisz mieć na uwadze konkretne wyniki i jasno określone miary sukcesu. Jeśli słuchasz swoich pracowników, jak pisałam wcześniej, wyniki twojego programu powinny być znacznie łatwiejsze do zidentyfikowania. Jednak bardzo ważne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania co do tego, co można osiągnąć w najbliższym czasie:) (bądźcie jednak wyrozumiali w tej kwestii- nawet niewielkie zmiany są warte zauważenia, bo tematy finansów, pieniędzy, zarobków są w Polsce tematem tabu. Otwarcie się pracowników jest już wielkim przełomem!


4.Miej realistyczne oczekiwania. Chociaż byłoby wspaniale, gdyby każdy pracownik zaoszczędził więcej, spłacił dług i poprawił swoją zdolność kredytową, to wszystko wymaga czasu. Innymi słowy, zacznij od bardziej namacalnych wyników w perspektywie krótkoterminowej, takich jak udział w „wyzwaniu wellbeingu finansowego ” każdego miesiąca. Zaangażowanie ulegnie poprawie i pojawią się długoterminowe wyniki. Ważne jest, aby zarządzać oczekiwaniami wszystkich – a robiąc to – tworzysz swój program na sukces.


5.Nadaj programowi osobisty charakter . Twój program benefitowy wellbeingu finansowego (niezależnie jaką będzie mieć formę, czy to szkolenia finansowe, czy warsztaty edukacyjne) dla pracowników musi oferować wysoki poziom personalizacji, ponieważ programy te dotyczą w końcu „osobistych” finansów i osobistych tematów. Celem twojego programu finansowego wellbeingu powinno być „spotkanie z każdą osobą tam, gdzie ona jest”. W przeciwnym razie będziesz mieć podejście uniwersalne, które nie ma znaczenia i nie przynosi efektów.Jeśli masz jakieś pytania, co mógłby zawierać taki progam benefitowy w twojej firmie oraz na co jeszcze zwrócić uwagę, napisz do mnie choćby tutaj:

https://www.linkedin.com/in/mariakruczek/


a przy okazji zobacz czym jeszcze się zajmuję:)

4 wyświetlenia0 komentarzy